İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
 3. 3. Adımda Evde Aloe Vera Çiçeğinin Bakımı Nasıl Oluyor?
Trendlerdeki Yazı

3. Adımda Evde Aloe Vera Çiçeğinin Bakımı Nasıl Oluyor?

Aloe Vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor

Zambakgiller ailesinden gelen ve diğer adı Sarısabır olarak da bilinen Aloe Vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor? Uzun yıllardan beri en gözde bitkilerden biri olan Aloe vera evlerde ve ofislerde hem dekoratif hem de bakım amaçlı kullanılmak üzere yetiştirilmektedir. Peki, Aloe vera bitkisinin bakımı nasıldır? Nasıl çoğaltılır? Faydaları nelerdir? Hep birlikte görmeye hazır mısınız?

A.     Aloe Vera Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Aleo Vera cilt bakımı nasıl yapılır

O halde Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor gelin hep beraber görelim. Aloe vera bitkisi; kökeni Afrika kıtasından gelen ve doğal olarak kurak iklimi seven, yapraklarının içi jel dolu, dışı ise dikenli olan yeşil bir bitkidir. Uygun şartlar sağlandığında evde de rahatlıkla bakımı yapılabilir bir bitki olan aloe vera, cilt bakımı ve yanık tedavisinde de son derece etkilidir.

1. Aloe Vera Nasıl Bakılır?

Aloe vera çiçeğinin bakımı son derece kolaydır. Güneş seven ve az suya ihtiyacı olan bir bitki olan aloe veranın bakım aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aloe vera güneş seven bir bitkidir. Bu yüzden evinizde doğrudan güneş alan cam önü, balkon, teras ya da veranda da yer bulmanız önemlidir.
 • Güneşi sevmesinin yanı sıra suya çok az ihtiyaç duyan bir bitki olan aloe verayı toprağı kurudukça sulamak en doğrusudur.
 • Kolay ve hızlı büyümesine yardımcı olmak için saksıyı büyük seçmekte fayda vardır.
 • Ayda bir ya da iki kez gübreleme yapmanız da bitki için önemlidir.
 • Aloe vera bitkisinin toprağını deniz kabukları ve çakıl taşları ile kaplamanız nemini koruması için önemlidir.

Bu adımları dikkatli takip ettikten sonra bitkiniz oldukça sağlıklı bir şekilde büyüyüp yetişecek hatta bebek verecektir. Bu bebekler sayesinde aloe vera bitkisini çoğaltmanız mümkündür. Peki çoğaltma aşamasında nelere dikkat etmeliyiz?

2. Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Aloe vera bitkisinin dibinde kendinden daha küçük ve körpecik yeni bitkiler oluşur. Bu bitkiler aloe veranızı çoğaltmanıza yarayacak bebek aloe veralardır. Kökten ayırma yöntemi ile dikkatli bir şekilde ayırarak yeni bir saksı ve toprağa ekerek bitkinizi çoğaltabilirsiniz.

Yukarıda Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor konusu üzerinden bahsettiğimiz bakım aşamalarını bebek bitkiler için de uyguladığınızda çok güzel büyüyüp gelişecek ve devamlılığını bu şekilde sürdürecektir.

B.      Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aleo vera toprağı nasıl olmalı

Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor sorusundan sonra aklı hemen acaba faydaları nelerdir düşüncesi sarıyor. Aloe vera uzun yıllardır pek çok faydası sayesinde alternatif tıp, kozmetik ve sağlık ürünlerinin vazgeçilmesi olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Bağışıklık sisteminden tutun da cilt problemlerine, saç bakımına ve cilt bakım ürünlerine kadar pek çok alanda kullanımı ve faydası vardır. Aynı zamanda aloe vera suyu da tüketilebilmektedir. Peki, nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir?

1. Aloe Vera Suyu Faydaları Nelerdir?

Aloe vera yapraklarının içinde jel bir tabaka vardır ve bu jelin çok sayıda kullanım alanı bulunmaktadır. Yaprakların içinden elde edebileceğiniz jel yapıyı su ile iyice karıştırıp homojen bir sıvı elde ederek tüketmek mümkündür. Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor? Ancak, bu suyu tüketebilmek için mutlaka uzman bir doktora danışıp, hazırlanma ölçüsü ve kullanım miktarı hakkında ayrıntılı bilgi almanız gerekmektedir. Faydaları arasında:

 • Bağışıklığı güçlendirme
 • Sindirimi kolaylaştırma
 • Kilo vermeye yardımcı olma
 • Kanserle mücadele
 • Ağız ve diş sağlığına yardımcı olma vb. çok sayıda madde ekleyebiliriz.

2. Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe verayı yaprağından kopararak elde edeceğiniz jeli gerekli gördüğünüz yere doğrudan uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda hazır satılan jel, sprey ve losyonlardan da faydalanabilirsiniz.

C.      Aloe Vera Cilt Bakımı Olarak Kullanılır Mı?

Aloe vera bitkisinin yukarıda saydığımız faydalarının dışında cilt bakımında da çok fazla faydası bulunmaktadır. Yanık, yara, leke, yaşlanma karşıtı gibi çok sayıda cilt sorunu tedavisinde kullanılabilmektedir.

1. Aloe Vera Cilde Faydaları

Evinizde yetiştirebileceğiniz bir şifacınız var desek inanır mıydınız? Tam manasıyla bir şifacı olma özelliği taşıyan aloe veranın cildinize faydaları saymakla bitmez. İşte faydaları:

 • Yoğun bir nemlendirme özelliği olan aloe vera bitkisini nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
 • Özellikle yara, sivilce ve yanık tedavi ve de izlerinde kullanımında belirgin bir faydası olduğunu göreceksiniz.
 • Güneşlendikten sonra ve güneş yanığı tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Sinek ısırıklarından sonra ısırılan bölgeye uyguladığınızda kaşıntı, yanma ve şişme sorunlarını ortadan kaldıracaktır.
 • Ağda sonrasında oluşan tahrişe de uygulayarak acıyı yatıştırabilmeniz mümkündür.

2. Aloe Vera Maskesi

Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor? Bitkinizin bakımını güzelce yaptıktan sonra, sıra kendi cilt bakımınıza geldi. Aloe vera son derece cilt dostu ve sonsuz faydaları olan bir bitki olma özelliği ile maske olarak da cilde uygulanabilmektedir. Evde hazırlayabileceğiniz birkaç basit tarifle cildinize sağlık ve ışıltı sağlayabilirsiniz. Sizler için basit bir tarif hazırladık:

 • Aloe Vera Yüz Maskesi Tarifi:

Salatalık ve Aloe Vera jeli iyice ezerek homojen bir jel elde edeceksiniz. Bu jeli maske olarak yüzünüze iyice sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yumuşak bir şekilde temizleyin. Cildiniz yumuşacık ve pırıl pırıl olacak.

Aynı tarifi salatalık yerine, gül suyu ya da yoğurt ekleyerek hatta yumurta ile de hazırlayabileceğinizi unutmayın.

Yukarıdaki yazımızda Aloe vera çiçeğinin bakımı nasıl oluyor adım adım en basit haliyle anlatmak istedik. Gördüğünüz gibi bakımı son derece kolay olan bu bitkinin evinizde bulunması sağlığınız ve cildiniz için son derece faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap