1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
Trendlerdeki Yazı

21. Yüzyıl Çocuk Yetişkinlik Nasıl Olur? | Çocuk Yetişkin Nasıldır?

21. Yüzyıl Çocuk Yetişkinlik Nasıl Olur? | Çocuk Yetişkin Nasıldır?
Çocuk yetişkinlik
+ - 0

Çocuk yetişkinlik çağımızda en sık karşılaşılan bir durumdur. İnsan, gelişiminin en önemli ilkelerinden birisi gelişimin aşamalı bir tablo ile sürmesidir. Bir insan bebekliğinden itibaren belirli gelişim özelliklerini kazanmalı ve bir anlamda o dönemin davranışlarıyla donanmalıdır.

İzlediğiniz bir filmde ya da bir haberde şu durumla muhakkak karşılaşmışsınızdır: Bir bebek ormanda hayvanlar tarafından büyütülmüştür ya da bir bebek insanların olmadığı bir yerde bir şekilde hayatta kalmıştır. Bu insanın davranışları sizce nasıl olacaktır?

Bu kişi muhtemelen bedenen gelişmişlik göstermesine rağmen duygusal ve zihinsel olarak gelişim gösterememiş olacaktır. İşte bu durum çocuk yetişkinlik olarak isimlendirilir. Elbette, anne babasından ayrı yetişen çocuklar için değil çocukluğunun donanımlarını edinememiş yetişkinler için bu tabir doğru olacaktır.

Çocuk Yetişkinlik Hangi Aile Ortamında Yetişir?

2 6
Çocuk yetişkinlik

Hiçbir aile çocuğunu çocuk yetişkinlik özelliklerine sahip olması için yetiştirmek istemez. İçinde bulunulan aile ortamı ise bu süreci ortaya çıkarır. Sizin hiç doyurulmamış bir ihtiyacınız ilerde sizin için bir sorun haline geldiği oldu mu? Bu özelliğe sahip olan insanların en belirgin ortak noktaları doyurulmamış ihtiyaçlar listesine sahip olmalarıdır.

İstediğiniz bir şey o an için sizin olmamış olabilir. Ancak bir çocuk yetişkin adeta bir çocuğun gözleri ile dünyaya bakar gibidir. Bir çocuğun hissettiği heyecanla, duyguyla veya olaylara yaklaşır. Çocuklukları doyurulmamış yetişkinler en çok mükemmeliyetçi, otoriter ve tutarsız aile tutumları ile yetiştirilmiştir.

Özellikle helikopter ebeveynlere sahip bir çocuk, yetişkin olma yolunda birçok duygusal ve davranışsal eksikliklere sahip olabilir. Daha da fazlası; mükemmeliyetçi bir anne baba çocuğun çocuk gibi davranmasından oldukça rahatsız olduğundan çocuğun kendisi olmasına izin vermez.

Çocuk Yetişkinlik Hangi Özelliklerden Oluşur?

sağlıklı yetişkin
Çocuk yetişkinlik

Çocuk yetişkinler denildiğinde hemen başarısız bir insan zihninizde canlanmamalıdır. Birçok çocuk yetişkin kendini gerçekleştirmiş birey özelliğindeymiş gibi görünür. Oysa bu bireylerin doyurulmamış ihtiyaçlar listesi oldukça kabarık olduğundan sağlıklı bir yetişkinin zihin yapısını paylaşmaz. Bu yetişkinler için Küçük Prens ya da Prenses sendromu benzetmesi de sıklıkla kullanılır.

Bireylerin hayatlarındaki en önemli kişi anneleridir. Herhangi bir karar verme durumunda ya da sorun ortaya çıktığında anneden yardım istenir. Anne bir nevi güvenilecek tek liman olarak zihne kaydedilmiştir. Çocuk yetişkinlik genelde olduğundan daha genç birisi, bir ergen ya da çocuk gibi görünür. Bu kişi öfke patlamaları yaşayabilir veya bir olay onu olması gerektiğinden fazla mutlu edebilir.

Yetişkinlerin sahip olduğu duygusal kontrol sistemi çok fazla devrede değildir. Çocuk yetişkin kadınları kendisine hizmet eden birileri gibi görebilir. Genellikle şımartılmayı ve kendisiyle ilgilenilmesini bekler. Sahip olduğu bu özellikler nedeniyle de uzun süreli romantik ilişkilerde çocuk yetişkin çok fazla yer almaz.

Çocuk yetişkinler genellikle kararsız insanlardır. Karar verme durumlarında genelde kendilerine güvenmezler. Kararsız özellikleriyle birlikte genellikle çocuksu bir bencillik de taşırlar. Zahmetli işler önüne geldiğinde çocuk yetişkinler en kısa sürede pes etme eğiliminde olurlar. Çoğunlukla da pasif-agresif bir tutum takınırlar. Engellendiği pek çok durum için inatçılık ve aksi davranışlar ortaya koyarlar.

Ebeveynler Sağlıklı Yetişkinler Yetiştirmek İçin Neler Yapmalılar?

Küçük prens ya da prenses sendromu
Çocuk yetişkinlik

Bir anne baba çocuklarının sağlıklı yetişkin olması için desteklemelidir. Anne babanın zihninde şekillendirdiği ve çocuğa geçirmeye çalıştığı çocuk modeli, herkesi eşsiz bir birey olarak görme farkındalığının oldukça dışında kalır. Her çok biriciktir ve sahip olduğu özelliklerle herkesten farklıdır.

Ebeveynler öncelikle çocuğunun bireysel farklılıklarına göre hareket ederek çocuğu desteklemelidir. Çocuğun emekleme, tutunma ve bağımsız yürüme aşamalarında olduğu gibi çocuğun her anını gereken şekilde yaşamalıdır. Çocuğu tüm özellikleri ile kabul ettiğinizde, yanlışları – doğruları ile değerli gördüğünüzde ve her an sevildiğini hissettirdiğinizde yetişkinliğinde kendini gerçekleştirmiş birey olarak toplumda var olur.

Sağlıklı bir iletişim ortamının olmadığı, çocuğun yeteneklerini ortaya koyabileceği farklı etkinliklerin yapılmadığı aile ortamlarında ise çocuk yetişkinler boy gösterebilir.   

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap