1. Ana Sayfa
  2. Turizm
Trendlerdeki Yazı

21. Yüzyıl Tur Rehberi | Antalya Konyaaltı Nasıl Bir Yer?

21. Yüzyıl Tur Rehberi | Antalya Konyaaltı Nasıl Bir Yer?
Konyaaltı Antalya
+ - 0

Konyaaltı Antalya ilinin gözde ilçelerinden biri olarak bilinmektedir. Yemyeşil yaylaları, dünyaca ünlü plajları eşsiz kültürel zenginlikleri ve eğlence parklarıyla göz dolduruyor. Tarihi Likya dönemine dayanan ilçe Antalya’nın merkez ilçelerindendir. Özellikle kendisi ile aynı adı taşıyan plajı ile ünlü olan ilçe her yıl binlerce kişinin ziyaretine ev sahipliği yapıyor.

İlçe Antalya’nın Akdeniz kıyılarında yer aldığından son derece önemli bir konuma sahiptir. İlçe aynı zamanda Antalya’nın en hızlı nüfus artışının görüldüğü ilçedir. Resmi verilere göre Muratpaşa ve Kepez ilçelerine komşu olan ilçede 10 köy ve 49 mahalle bulunmaktadır.

Konyaaltı İsmi Nerden Gelir ve Konyaaltı’nın Tarihi?

3 25

Konyaaltı’nın isminin nerden geldiğine dair birden fazla söylenti vardır. Söylentilerden birine göre ilçe falezlerin üzerine kurulduğu dönemlerde bölgeye Koy Altı denmekteydi. Zamanla değişerek Konyaaltı ismini almıştır. Bir diğer söylentiye göre Konya’da yaşayan Yörüklerin bölgeye göç etmesinden sonra ilçe bu ismi almıştır.

İlçenin tarihi Likyalılar dönemine kadar uzanmaktadır. Anadolu uygarlıklar haritasına göre ilçenin günümüzdeki konumunda bulunan bölge Olbia şehridir. Yapılan kazılarla Olbia kentine ait pek çok tarihi kanıta ulaşılmıştır kazılar hala devam etmektedir. Olbia üzerine yapılan araştırmalar şehrin sur duvarları ve rıhtım bloklarına sahip deniz taşıtlarının kolaylıkla yanaşabildiği bir yerleşke olduğunu göstermektedir.

Antalya Konyaaltı Gezilecek Yerler

7 17

Türkiye’de yaz turizmi deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan ilçeAntalya’nın batı ucunda yer almaktadır. İlçe Kepez ve Muratpaşa ilçeleri, Çakırlar Yolu ve Dumlupınar Bulvarı ile çevrelenmiştir. Likya Yolu üzerinde konumlanan ilçe mutlaka ülkemizin gezilmesi gereken yerlerindendir.

İlçede Akdeniz iklimi hakim olduğundan yılın her döneminde gezilmeye elverişlidir. Fakat ilçeye en çok Mayıs ve Eylül aylarında seyahat edilmektedir. Güneş, kumsal ve tertemiz su ile mavi ve yeşili buluşturan plajında her zaman keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Hadrian Kapısı (Üç Kapılar)

4 23

Hadrian Kapısı gezilebilecek tarihi yerlerden biridir. Şehri çevreleyen sur üzerindeki anıtsal yapılardan biri olan Hadrian Kapısı Konyaaltı Sahili doğusunda, Barabaros mevkiinde yer almaktadır. M.S. 130’lu yıllarda Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya seyahati sırasında imparator onuruna inşa edilmiştir Hardian kapısının diğer adı Üç Kapılar’dır. Yapı üç gözlü olmasından dolayı bu isimle de anılmaktadır.

Yapı korint üslubunda süslenmiş mermerlerle donatılmıştır. Sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi yapıyı son derece ilgi çekici kılmıştır.  Her iki köşesinde bulunan kulelerden kuzeydekinin alt kısmı Antik Çağ’da üst kısımları ise Selçuklular döneminde yapılmıştır. Antalya surlarının en estetik yapısı olan tarihi kapı görülmeye değerdir.

Roma Hamamı

antalya konyaalti roma hamami 2

Konyaaltı Roma Hamamı Antalya’nın ve Konyaaltı’nın simgesel yapılarından biridir. M.S. 3. yüzyılda inşa edilen tarihi yapı 6. Yüzyılda bir yangın atlatmıştır. Bu dönemden sonra Roma Hamamı büyük değişiklikler geçirmiştir. Duvarları mermer plakalarla donatılmıştır ve moloz taşlarla örülen kısmı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Her biri farklı işlevde kullanılan tonozlu odaları ile Roma Mimarisi özelliğini ortaya koymaktadır. Araştırmalar yapının bir bölümünün geçmişte çeşme olarak diğer bölümünün de soyunma kabini olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte avlunun Güney kısmında yarım daire formunda soğuk su havuzu olduğu düşünülmektedir.

Likya Yolu

6 19

Tarihi ve antik değeri olan Likya Yolu Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam etmektedir. Yol 1192 yılında eskiden Likya denilen Teke Yarımadası üzerinde bulunan patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalandırılması sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Tarihi yol 1997 yılından itibaren hizmete açılmıştır.

Uzunluğu 535 kilometre olan Likya Yolu dünyanın en uzun 10 yürüyüş parkurundan biridir. Ayrıca Likya Yolu üzerinde bulunan Gelidonya Feneri 2007 yılında ülkemizin en iyi manzarası olarak seçilmiştir. Bununla birlikte bu antik yol üzerinde bulunan Amerikan Koyu’nda dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı gerçekleştirilmiştir.

Antalya Konyaaltı Sahili ve Plajı

2 14

7 kilometrelik sahili falezlerden Antalya Limanı’na kadar uzanmaktadır. Sahil Antalya’nın en iyi iki plajından biri olan Konyaaltı Plajı’na ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’nın en gözde iki plajından biri olan plaj ilçenin kıyı kesimlerinde ve şehir merkezinin de batısında yer almaktadır.

4,5 kilometrelik kısmı mavi bayraklı halk plajı olarak hizmet veren plaj çoğunlukla küçük çakıl taşlarıyla kaplıdır. Ücretli ve ücretsiz bölümler şeklinde hizmetin bulunduğu sahil, şehirden uzaklaşmadan güneşlenmek ve su ile buluşmak isteyenler için Antalya deyince akla ilk gelen yerler arasındadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap