İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
Trendlerdeki Yazı

2022 FPS Sorunu ve FPS Arttırma Yöntemleri

2022 FPS Sorunu ve FPS Arttırma Yöntemleri
FPS arttırma yöntemleri
+ - 0

FPS arttırma yöntemleri oyun oynarken FPS düşme sorunu yaşayan bireyler tarafından araştırılıyor. FPS “frame per second” yani saniyedeki görsel sayısı anlamına gelir. Belli bir sınırın altında kaldığında görsel akışı yavaşlar ve donma, takılma olarak tabir edilen durum olur.

FPS Düşmesi Sorunu

1 17

FPS arttırma yöntemleri akıcı bir oyun deneyimi isteyen bireyler tarafından merak edilen bir konu. Donma sorunu yaşamak istemeyen bireyler FPS değerinin kaç olması gerektiğini merak ediyor. FPS değeri ne kadar yüksek olursa saniyeye düşen kare artacağı için oyun içerisindeki akış hızlı olur.

Oyun oynarken FPS neden düşer?

Oyun oynarken FPS değerinin yüksek olması, maçlar sırasında donma yaşanmaması adına önemli bir değer. Bilgisayar donanımı FPS düşmesine sebep olabilecek önemli bir etken. Ekran kartı, ram ve işlemcinin yüksek FPS değerlerini destekleyecek kadar iyi olması gerek. Aksi taktirde bilgisayar oyunu oynarken sık sık takılıyor hatta bazı bilgisayarlarda oyun açılmıyor. Bu nedenle FPS sorunu yaşayanların FPS arttırma yöntemleri ile arttırması şart.

FPS düşerse ne olur?

FPS bir saniyede gösterilen kare sayısı demek. FPS düştüğü taktirde bu kare sayısı azalır ve doğal olarak yavaşlamalar olur. FPS aşırı düştüğü taktirde oyun oynamak dahi bir hayli zor.

FPS en az kaç olmalı?

3 21

Oyun sırasında akışın asgari düzeyde sağlanabilmesi için her bir salisede bir kare görmek gerek. Kısaca minimum FPS değeri 60 olmalı.

FPS Arttırma Yöntemleri

FPS arttırma yöntemleri uygulandığı taktirde oyun oynayan veya grafik tasarımı yapan bireyler duraksama yaşamadan işlerini halleder.

FPS arttırmak için ne yapmalıyım? PC Nasıl Hızlandırılır 2022?

7 13

FPS arttırma yöntemleri temeli bilgisayar kapasitesini arttırmaktan geçiyor. Saniyeye düşen kare sayısının bilgisayar tarafından desteklenmesi gerek. Bilgisayar donanımı olan RAM, işlemci ve ekran kartı son modellere yaklaştıkça gibi yüksek FPS gerektiren oyunları dahi oynamak mümkün.

1.      RAM

RAM değerini arttırmak direk olarak oyunun akışını etkilemese dahi RAM’in oyunu minimum düzeyde dahi olsa desteklemesi gerekir. RAM frekansını arttırmak veya gecikme değerini düşürmek FPS arttırma için daha etkili.

2.      İşlemci

Mevcut işlemciyi daha üst seviye bir işlemci ile değiştirmek FPS arttırma yöntemleri arasında oldukça etkili. İşlemcinin daha iyi bir seviyeye gelmesi ile iş bitmiyor. İşlemcinin yanı sıra ekran kartının da bu durumu desteklemesi gerek.

3.      Ekran Kartı

Ekran kartı düşük grafiklerde işlemciye göre daha az kullanılıyor. Yüksek grafiklere çıkıldığında ise hem işlemci hem de ekran kartına daha fazla yük biniyor. Bunun için de ekran kartının yüksek olması ve işlemciye binen yükün bir kısmını yüklenebilmesi önemli bir durum.

FPS Arttırma Programları

FPS arttırma yöntemleri

FPS arttırma yöntemleri arasında FPS arttırma programı kullanmak da var. Ancak bazı kişiler bilgisayar donanımı veya ayarlarında değişiklik yapılmadan FPS arttırmanın mümkün olmadığını savunuyor. Ancak işe yaradığı söylenen ve değeri arttırmasa dahi sabitleyen uygulamalar olduğunu savunan bireyler de mevcut. Söz konusu durum için denemek gereken en etkili uygulamalar listesi şu şekilde;

  • NVIDIA GeForce Experience
  • Steam
  • Fraps
  • PlayClaw
  • Overwolf

Oyunlarda FPS Arttırma

4 18

Tüm FPS arttırma yöntemleri donanım ile direk olarak alakalı. Ancak yapılabilecek bazı ufak ayarlar ile oyun FPS arttırma mümkün. Oyun içerisinde ve bilgisayarda yapılacak değişiklikler oldukça basit.

1.      Sürücüler

Ekran kartı sürücülerine gelen güncellemeler genel olarak işlev arttırma amacı taşır ve aynı zamanda FPS arttırmaya da yardımcı olur. Bu nedenle sürücü güncellemelerinin düzenli kontrolü gerek.

2.      Oyun İçi Ayar

8 6

Oyun içerisinde görselleri pekiştirmek adına birçok detay mevcut. Bu detaylar ufak dahi olsa, kaldırıldığı taktirde ekran kartı ve işlemciye daha az yük düşeceğinden oyun performansı artar. Gölgelendirme ve aydınlatma gibi detayları kapatmak, keskin görüntüleri biraz daha minimal tutmak oyunun pürüzsüz akmasında oldukça etkili.

3.      Sınır Kontrolü

Bilgisayarda kullanılan donanımlar genellikle tam kapasitelerini kullanmaz. Sahip olunan donanıma ait bilgilere göre performans artışı sağlamak mümkün. Tam kapasite kullanım elektronik cihazın ve donanımın ömrünü kısalttığından bu adım genel olarak tavsiye edilmez.

4.      Bilgisayar Performansı

Bilgisayar performansı ve pil ömrü ters orantılı olarak çalışır. Çoğu birey de bilgisayarını daha uzun süre kullanmak amacı ile “güç tasarrufu” modunda kullanır. Akıcı oyun deneyimi isteyen bireylerin de bu ayarı “yüksek performans” olarak değiştirerek daha fazla verim alması mümkün.

5.      FPS Arttırma Uygulaması

6 16

FPS arttırma yöntemleri içerisinde sonuncu olarak FPS arttırma uygulaması var. Bu uygulamaların işe yarayıp yaramadığı halen tartışma halinde olan bir konu. Ancak bu uygulamalar sadece FPS yükseltmesini değil, sabitlenmesini de vaat ediyor. Bunu yapması için uygulamanın ayarlara erişimine izin vermek gerek.

Oyun oynarken uygulamanın arka planda gerekli ayarları değiştirerek akıcılığı sabit tuttuğuna dair kaynaklar mevcut. Ancak kaynakların doğruluğu bilinmiyor. FPS arttırma uygulamaları içerisinde vaatlerinin dikkat çekmesi ile beraber denemeye değer uygulamalar mevcut.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap