İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

2022 UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri Hangileridir?

2022 UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri Hangileridir?
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri
+ - 0

UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri, son zamanlarda dünyanın konuşulan konularından biri olmaya başlamıştır. Türkiye gerek coğrafi güzellikleri gerek gastronomi lezzetleri sayesinde hatırı sayılır sayıda yerli ve yabancı turist akışını sağlamaktadır. Bu da Türkiye turizminin canlı kalmasına katkıda bulunmaktadır.

A.     UNESCO Gastronomi Şehirleri Türkiye ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Listesi

UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri

Peki, Türkiye’nin gastronomi şehri neresidir? Türkiye’ de yedi tane coğrafi bölge bulunmaktadır. Bu yedi coğrafi bölgenin de kendine has kültür ve sosyal özellikleri vardır. Farklı kültürlerin kesiştiği Türkiye’de farklı damak tatları ve lezzette yemeklerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu yüzden dünyada son derece dikkat çeken bir mutfak kültürü olmaya devam etmektedir.

Binlerce yıla dayanan tarihi geçmişi ve coğrafi konumu sebebiyle, sayısız kültüre ve millete ev sahipliği yapan Türkiye, bu sebepten dolayı bin bir çeşit yemek ismine sahip olmuştur. Yüzyıllardır gelen bu yemek kültürü sayesinde, UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri alanında son yıllarda ülke turizmini de etkileyen son derce önemli gelişmeler yaşanmıştır.

2015 yılından bu yana iki yılda bir olacak şekilde, önemli 4 şehrimiz UNESCO gastronomi şehirleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Peki bu şehirler hangileridir?

B.      UNESCO Gastronomi Şehirleri Sıralaması

s
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri

“Türkiye’nin gastronomi şehri neresidir?” sorusu son dönemlerin en merak edilen sorularından biri olma özelliği taşımaktadır. UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri ülke içinde de toplum tarafından oldukça ilgi gören mutfaklara sahiptir. Son derece meşakkatli ve zaman gerektiren yemeklere sahip bu mutfaklar damaklara adeta şölen yaşatmaktadır.

Karşı konulamaz lezzetleri sayesinde yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gururumuz gastronomi şehirlerimiz sırası ile; 2015 yılında Gaziantep, 2017 yılında Antakya, 2019 yılında Afyonkarahisar ve son olarak 2021 yılında Kayseri seçilmiştir. Bu şehirlerimiz UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına katılmıştır. Gastronomi şehirlerimize biraz yakından bakmaya ne dersiniz?

a)      Gaziantep

2 10
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri

UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri arasına 2015 yılında ilk olarak katılmaya hak kazanan şehrimiz Gaziantep olmuştur. Yemyeşil baklavaları ve katmeri, içinizi ısıtan beyran, leziz mi leziz lahmacunu, birbirinden üstün lezzette kebapları ve çiğköftesi ile Gaziantep mutfağı akıllarda da damaklarda da vazgeçilmez bir tat bırakır.

b)      Hatay

3 11
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri

Hatay denilince akla gelen ilk şey adıyla özdeşleşmiş Hatay künefesi gelmektedir. Yüzyıllar boyunca ev sahipliği yaptığı Arap, Fransız ve Osman kültürünü içinde barındıran Hatay’ın diğer adı Antakya’dır. Künefesi ile başları döndüren Hatay’ın en çok bilinen diğer yiyecekleri Antakya Tuzlu Yoğurt ve Tepsi Kebabıdır. Bunların dışında hayır diyemeyeceğiniz bin bir türlü yemeği gidip denemeden olmaz.

c)      Afyonkarahisar

4 10
UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri

İç Ege bölgesinin nadide şehri Afyon’un lezzetleri saymakla bitmez. Türkiye’nin kavşağı olma özelliği ile yılın her döneminde otobüslerin dinlenme noktası olan Afyon’da, yemek için akla gelen ilk şey Afyon Sucuğudur.

Ayrıca, manda sütünden özenle hazırlanmış Afyon kaymağından tutun da bin bir çeşit lokuma, vişneli sostan hazırlanmış ekmek kadayıfına ve şehre özel yetiştirilen Afyon haşhaşından hazırlanarak yapılan yemek ve hamur işlerine kadar çeşit çeşit lezzete ulaşabilirsiniz.

d)      Kayseri

5 7

Kayseri dendiğinde aklımıza ilk gelen tabi ki Kayseri mantısı olsa da Kayseri yağlaması da son derece uçurucu bir lezzettir. Bu iki lezzet dışında pastırma ve çemeni ile de çok dikkat çeken bir mutfak olan Kayseri mutfağının sayısız lezzetinden bahsetmek, yemeden anlamak için yetersizdir.

UNESCO Türkiye Gastronomi Şehirleri yerli turist için kendini hali hazırda kanıtlamış şehirler olmanın dışında, dünya çapında da kendini kanıtlıyor olması büyük bir gurur kaynağıdır. Ülkemizi ve yemek kültürümüzü dünyada hakkıyla temsil eden 4 önemli şehrimize, yıllar içinde başka şehirlerimizin de katılacağından şüphemiz bulunmamaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap