1. Ana Sayfa
 2. Gündem

2022 Pandemi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Pandemi Sosyal Destek Şartları

2022 Pandemi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Pandemi Sosyal Destek Şartları
+ - 0

Covid-19 salgını sürecinde birçok vatandaş ekonomik anlamda yardım alabilmek adına Pandemi Yardım Başvurusu için araştırmalara başladı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, pandemi yardımlarının sorgulanması ve başvurusu e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. E-Devlet portalına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız halinde başvuru durumunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür. Bizler de bugün, başvuru detaylarına ve yardımlara ilişkin ayrıntıları aktardık.

1000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

pandemi yardım başvurusu

Ekonomik anlamda zorluk çeken vatandaşlar pandemi sürecinde yardım paralarına başvurdu. Bunlardan biri olan 1000 TL’lik yardım başvurusu, gerekli şartları sağlayanlar için sunuluyor. Peki, 1000 TL’lik Pandemi yardım başvurusu nasıl yapılır?

 1. E-Devlet portalına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 2. Bu bağlantıya tıklayarak başvuru yapma ekranına gidin.
 3. Ekrana gelen panelde mevcut olan yardım durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca böyle bir yardım için gerekli şartları karşılayanlar, yine bu ekrandan başvuru yapabilecektir.

Peki, 1000 TL yardım başvurusu için gerekli şartlar nelerdir? Şartların en başında bu yardımdan daha önce faydalanmamış kişiler yararlanacaktır. Bunun yanı sıra kamu işçisi ve memur olanlar yardımdan yararlanamamaktadır. Bunlara ek olarak SGK’dan gelir ve maaş alanlar ile İŞKUR vasıtasıyla işsizlik maaşı alanlar başvuru yapamaz. Yukarıda bahsedilenler haricinde şartları karşılayan vatandaşlar yardım için başvurabilmektedir.

Pandemi Yardım Başvurusu: Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu

3 35

Ön başvuru formu ile vatandaşlar çeşitli yardımlardan yararlanabilmektedir. Yardımlar, Faz 1 ve Faz 2 şeklinde kapmasında verilen 1000 TL’lik nakdi destektir. Bu yardımdan yararlanacak vatandaşların yukarıdaki şartları sağlaması ve ön başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Peki, E-Devlet’te Ön Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Pandemi Ön Başvuru Formu Ekranı giriş için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. E-Devlet portalına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 2. Bu bağlantıya tıklayarak ön başvuru ekranına erişin.
 3. Ekranda gelen otomatik doldurulmuş bilgileri kontrol edin.
 4. Sizden girilmesi istenen bilgileri, ilgili alanlara doğru ve eksiksiz şekilde doldurun.
 5. “Devam Et” butonuna tıklayın ve formunuzu ön izleyin.
 6. Bir sonraki adım olan işlem sonucuna gelerek başvurunuz gönderin.

Pandemi Sosyal Destek Ne Zaman Verilecek?

4 32

Geçtiğimiz kapanma sürecinde Pandemi yardım başvurusu sonucu olarak vatandaşlara 1100 TL’lik yardım verilmişti. Söz konusu yardımı bazı vatandaşlar kaçırdı ya da başvurmadı. Durum böyleyken, birçok vatandaş Pandemi yardımı bitti mi ya da yardımlar ne zaman verilecek? konularını araştırmaya başladı.

3. Faz dönemi ile 1100 TL nakdi yardım vatandaşlara verilmektedir. Daha önce yardım başvurusu yapmış ancak sonuç bekleyen vatandaşlar ise, e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir. Ayrıca 1100 TL’lik yardım için hala ön başvuru formu doldurulabilmektedir. Dolayısıyla bugünlerde de yardım için başvuru yapılabilmektedir.

Pandemi Sosyal Destek Uygun Yazıyor, Ne Yapmalıyım?

5 27

Pandemi Sosyal Destek uygun ibaresi ile karşılaşan vatandaşlar, yardımlara hak kazanmış demektir. Ancak bu ibare ile karşılaşan bireyler bir süre beklemelidir. 1100 TL’ye hak kazanan vatandaşlar, içerisinde nakdi yardımı alabilecekleri tarihi içeren ikinci mesajı aldıklarında, PTT’ye başvurabilmektedir. Başvuru yapacağınız tarihler yine mesaj içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Maddi Yardım Başvurusu Şartları Neler?

pandemi yardım başvurusu
pandemi yardım başvurusu

Pandemi döneminde birçok vatandaş, istenen şartları sağlamadığı için yardımdan yararlanamamaktadır. Söz konusu şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Daha önceden (Faz 1 veya Faz 2 döneminde) nakdi yardım alanlar, bir sonraki Faz içerisinde yardım alamazlar.
 • 5510 sayılı Kanundaki 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 • 5510 sayılı Kanundaki 4/C maddesi kapsamındaki memurlar,
 • SGK’dan gelir elde edenler veya aylık alanlar,
 • İşsizlik maaşı alanlar,
 • Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar, Pandemi yardımından yararlanamamaktadır.

Yukarıdakileri sağlayan ve yardım almaya hak kazanan vatandaşlar, e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurabilecektir. Peki, Pandemi yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır? Başvuru en geç 30 gün içerisinde sonuca erdirilir. Bilgi edinme süreci ise en fazla 15 gündür.

Pandemi Yardım Başvurusu: PTT Pandemi Parası Sorgulama

7 20

Pandemi yardım başvurusu sorgulama iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki PTT ile sorgulamadır. Adınıza PTT ile para yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT müşterisi olmanıza gerek yoktur. Müşteri olmasanız dahi para çekebilirsiniz. Sorgulama işlemi için gerekli olan tek şey TC kimlik numaranızdır. Yakınınızdaki PTT şubesine giderek gişe memuruna TC’nizi vermeniz dâhilinde, adınıza gelen nakdi yardımları görebilirsiniz. Şubeye gidemeyecek vatandaşlar ise ALO 444 1 788 numaralı PTT hattını arayabilecektir.

Pandemi yardım başvurusu sorgulama e devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Söz konusu sorgulama için TC kimlik numaranız ve şifreniz gerekir. Bu bilgilerinizi kullanarak e-Devlet portalına girebilir ve yardım başvurusu sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu

9 14

E-devlet üzerinden 1000 TL yardım başvurusu geçtiğimiz dönemlerde yapılabilmekteydi. Bu ödemeler Faz 1 ve Faz 2 sürecinde 1000 TL olarak belirlenmişti. Faz 3 döneminde bu rakam 1100 TL şeklinde güncellendi. Yani vatandaşlar artık Faz 3 döneminde yalnızca 1100 TL’lik yardımdan yararlanabilecektir.

E-Devlet 1100 TL Yardım Başvurusu Detayları

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, Sosyal Destek Kurumları tarafından denetlenir. Şartları sağlayan vatandaşlar nakdi yardımdan yararlanabilir. Peki, Pandemi yardım başvurusu kaç günde sonuçlanır? Yardım başvuruları en geç 30 gün içerisinde sonuçlanır. Hak kazanan ve kazanamayan vatandaşlar, en geç 15 gün içerisinde de süreçle alakalı bilgilendirilecektir.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

10 12

Her aileye 500 TL’lik yardım, il kaymakamlıkları tarafından gerçekleştirilir. Maddi anlamda zorluk çeken vatandaşlar, bu yardımdan yararlanabilmektedir. Peki, Nakdi yardım başvurusu nasıl yapılır?

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurun. Bu kurumlardan yardım için ilgili belge ve evrak formlarını isteyin.
 2. Alınan evrakları ve formları doldurun. Ardından il kaymakamlıklarına ve sosyal yardımlaşma bürolarına müracaat edin.
 3. Bu ödemeler ailelere her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Çocuğu olmayan vatandaşlar da yardım alabilecektir.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

pandemi yardım başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, tıpkı Pandemi sosyal yardım gibi yoksul ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar için çeşitli yardımları sağlamaktadır. Bu yardımlar arasında; giysi yardımı, gıda yardımı, eşya yardımı, yakacak yardımı vb. pek çok yardım bulunmaktadır.

Gıda yardımı başvurusu için yapılacaklardan ilki sosyal yardımlaşma vakıflarına müracaat etmektedir. Burada Sosyal yardım başvuru formunu temin eden vatandaşlar, gıda yardımı seçeneğini işaretlemeli ve başvuru sürecine başlamalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap