İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Bahçe Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahçe Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
+ - 0

Bahçeye olan ilginin artması ile birlikte ‘bahçe bakımı hakkında’ konusunda da birçok problem meydana gelmeye başladı. Bahçenin temizliği, gübreleme, çapalama ve benzeri bütün işlemler, bahçe bakımı konusunun püf noktalarıdır. İnsana mutluluk ve huzur veren bahçeler bakımlı olan bahçelerdir.

Bahçe bakımı
Bahçe bakımı

Şehir hayatının her geçen gün betonarme binalarla sıkıcı hale gelmesi insanda yeşile olan özlemi daha da artırıyor. Bahçeler yeşile olan özlemi bir nebze olsa da dindiriyor ve insana rahatlık veriyor. Son zamanlarda hobi bahçeleri ve benzeri bahçeler daha çok ilgi görüyor. Hobi bahçelerinde olsun veya başka bahçelerde olsun bakım işlemi her zaman dikkat istiyor. Bahçe bakımı nasıl yapılır? Sadece rast gele sulama veya gübreleme değildir. Usulüne uygun temizlik, çapalama, budama, gübreleme ve sulama yapılmalıdır.

Bahçe Bakımı Hakkında | Bakımında Püf Noktalar

Bahçe bakımının ilk önemli adımı keşif işlemidir. Bahçenin toprağı, genişliği, sulama olanakları ve ölçüleri keşfedilmelidir. Bu keşif işleminin başarılı bir şekilde yapılması, bahçe bakımında önemli bir adımdır. Fidelerin ve fidanların neye ihtiyacı olduğunu, sulama sisteminin nasıl kurulması gerektiği gibi konular ilk aşamada planlanmalıdır. Toprağın havalandırılması, böceklerle ve haşerelerle mücadele ve aşılama gibi konular da bahçe bakımının en önemli maddelerini oluşturuyor.

Bahçe bakımı
Bahçe bakımı

Fidelerimiz ve fidanlarımız her zaman için bakım isteyen canlılardır. Onların da canlı olduğunu unutmamalı ve ihtiyaç duydukları besini ihmal etmemeliyiz. Fidan bakımı ve fide dikimi gibi konularda gerekli araştırmaları yaparak bahçe bakımı hakkında kaliteli çözüm seçeneklerini değerlendirmeliyiz. Fidan ekim aylarını takip ederek, fidan ekimini doğru zamanda yapmamız verim açısından önemlidir.

Bahçe Bakımında Sulama ve Yabani Ot Temizliği

Bahçe bakımı
Bahçe bakımı

Sulama bahçenin damarlarında akan kandır. Sulamanın ihmal edilmesi bahçenin çöle dönmesine neden olur. Bu nedenle sulama işleminde etkili bahçe bakımı yöntemleri tercih edilmelidir. Yaprakların sulanması küflenmeye neden olduğu için her zaman için alttan sulama seçenekleri tercih edilmelidir. Verimli bir bahçe için damla sulama yöntemi en çok tercih edilen seçenektir.

Bir diğer sulama yöntemi ise beşlik veya daha büyük su dolu pet şişenin altına küçük bir delik açılır ve suyun damlaması sağlanır. Bu şekilde de damla sulama yapılabilir.

Bahçe bakımı
Bahçe bakımı

Yabancı otlar her zaman için bahçe bakımının önemli bir maddesi olmuştur. Özellikle fide ekiminde düzenli bir şekilde yabancı otların temizlenmesi önemlidir. Fidanlar için de durum aynıdır. Fidan çevresinde bulunan yabancı otların düzenli bir şekilde temizlenmesi fidanın daha hızlı bir şekilde büyümesini sağlar.

Bahçe Bakımında Gübreleme ve İlaçlama

Her fidanın ve her fidenin farklı gübreleme özelliği vardır. Bakımda gübrelemenin yanlış yapılması durumunda istenen verim elde edilemez. Bu nedenle usulüne uygun şekilde gübreleme yapılmalıdır. Gübrenin çok atılması değil doğru atılması verimi artırır. Ayrıca gübrenin doğru zamanda atılması da verimin artmasında rol oynayan önemli bir husustur.

Bahçe bakımı
Bahçe bakımı

İlaçlama böceklenme ve benzeri problemlerin önüne geçmek için önemlidir. İlaçlamanın ihmal edilmesi fideler için ve fidanlar için faciadır. Bahçe bakımı hakkında verimin alınabilmesi doğru gübreleme ve doğru ilaçlama olmaktadır. İlaçlamada dikkat edilmesi gereken hususlar yerinde değerlendirilmelidir.

Diğer pek çok çiçek bakımı ve bahçe organizasyon yazıları için sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap