İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Çiçek Bakımı
 3. 2 Büyük Adımda Vazoda Çiçek Bakımı
Trendlerdeki Yazı

2 Büyük Adımda Vazoda Çiçek Bakımı

Vazoda çiçek bakımı

Çiçek almaktan korkar mısınız? Vazoda çiçek bakımı hakkında hiçbir şey bilmiyorum, lütfen gönderecekseniz de saksıda gönderin, yazık oluyor yahu diyenlerden misiniz? Ne yaparsanız yapın ertesi gün buketleriniz soluyor mu? Merak etmeyin sizin için çok önemli püf noktaları hazırladık. Lütfen okumaya devam edin. Artık çiçekleriniz ziyan olmayacak ve varlığını devam ettirecek.

A.     Vazoda Canlı Çiçek Bakılırsa Uzun Yaşar Mı?

 Canlı çiçeğin solmaması için ne Yapılır

Vazoda canlı çiçek bakımı çoğumuzun zorlandığı bir konudur. Doğum gününüzde, terfi ettiğinizde, yeni bir işe başladığınızda, doğum yaptığınızda ya da sebepsizce sadece içinden geldiği için yakınlarınız size çiçek gönderebilir. İlk başta hem göze hem de buruna hitap eden buketler, ertesi gün solmaya başlar ve ölür gider. Tabii nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız.

İşte bu noktada sizler için yazdığımız bu yazı devreye giriyor. Çiçek bakımı artık kabusunuz olmaktan çıkacak. Çünkü aslında vazo çiçeklerini de istediğiniz kadar saklayabilecek ve anısını devam ettirebileceksiniz. Nasıl mı? İşte tüm ayrıntılar sizlerle.

B.      Vazoda Çiçek Nasıl Uzun Yaşar?

Aniden güvenlikten arandınız ve adınıza bir çiçek geldiğini öğrendiniz. Heyecanlanırsınız değil mi? Hemen koşa koşa çiçeği görmek ve kimden geldiğini öğrenmek istiyorsunuz. Tam güvenliğe geldiniz ve o da ne! Bir buket çiçek! Vazo çiçeği bakımı hakkında hiçbir şey bilmediğinizi fark ettiniz ve bu güzelim çiçeğin solacağını düşündünüz. Korkmayın, o kadar da zor değil.

Eğer buketiniz bir vazoda geldiyse, bir tık daha şanslı sayılırsınız. Çünkü hem vazo aramak zorunda kalmazsınız hem de halihazırda suyun içinde gelmiştir. Ancak durum böyle değilse de endişelenmenize çok da gerek yok. Vazonuz yoksa bile, bir sürahi, su şişesi ya da boş bir kavanoz da işinizi görecektir. Peki bu güzeller güzeli çiçeğe nasıl bakacaksınız?

1. Canlı Çiçek Kurumaması İçin Ne Yapılır?

Vazoda çiçek bakımı adımlarını takip ederseniz, çiçeğinizin ömrünü oldukça uzatabilirsiniz ve daha sonrasında dilerseniz, canlı görüntüsü ile kurutarak da saklayabilirsiniz. Ancak kurutup saklamadan önce biraz daha canlı kalmasını ve canlı halinin tadını çıkarmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Vazoya koyacağınız su çeşme suyu ise mutlaka bir gün önceden dinlendirmeye bırakılması gerekmektedir.
 • Vazodaki suyun mutlaka her gün değiştirilmesi gerekir.
 • Kullanacağınız suyun soğuk olması çiçeğinizi canlı tutacak ve ömrünü uzatacaktır.
 • Çiçek saplarının mutlaka su ile temas ettiğinden emin olmalısınız.
 • Çiçeklerin bulunduğu kaba 1 tatlı kaşığı şeker, sirke ya da aspirin koymakta fayda vardır.
 • Çiçeklerin solmaması için sprey sıkmak da çiçeklerinizi daha uzun süre canlı tutacaktır.
 • Çiçeklerin saplarında oluşacak olan kötü görüntülerin her gün temizlemesi çiçeklerin ömrünü uzatacaktır.
 • Eğer bunlara rağmen solan çiçek olursa, diğerlerine temas etmeden vazodan çıkarmalısınız.
 • Son olarak; direk güneş ışığı altında bırakmamalısınız.

Vazoda çiçek bakımı aşamaları bu şekildedir. Her birini uyguladığınızda siz de işe yaradıklarını göreceksiniz. Peki çiçeklerinizi kurutarak saklamak için neler yapabilirsiniz? İşte önerilerimiz bir sonraki paragrafta sizlerle.

2. Canlı Çiçek Nasıl Kurutulur?

Vazoda çiçek bakımı yapıp canlı tutmaktansa, canlı haline en yakın kalacak şekilde kurumasını sağlamak istiyorsanız önereceğimiz birkaç yöntem var. Bu yöntemler:

 • Hava ile kurutma yöntemi
 • Boraks ile kurutma yöntemi
 • Kum ile kurutma yöntemi
 • Mikrodalga ile kurutma yöntemi
 • Baskılayarak kurutma yöntemi
 • Gliserin ile kurutma yöntemi
 • Silisyum ile kurutma yöntemidir.

Bu yöntemlerden en sık kullanılan geleneksel iki yöntem hava ile kurutma ve baskılayarak kurutmadır. Diğer yöntemlerin de aşamaları bilindiğinde güzel sonuçlar alınabilmektedir. Tüm kurutma yöntemleri için söyleyebiliriz ki kurutulan ortamın nemli olmaması gerekmektedir. Çiçeklerin birbirine temas etmeden kuru bir ortamda kurutulmaları güzel sonuçlar verecektir.

Vazoda çiçek bakımı aşamalarını dikkatlice uygulayarak, sevdiklerinizden aldığınız güzel çiçekleri uzun süre dekoratif olarak da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ev veya ofislerinizi bu güzel çiçeklerle süsleyerek farklı bir soluk getirebilirsiniz. Güzel ve çiçekli günler dileriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap