1. Ana Sayfa
  2. Teknolevha
  3. 12 Maddede Bilgisayar Hızlandırma
Trendlerdeki Yazı

12 Maddede Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma 2021

Bilgisayar hızlandırma 2021 yılı içerisinde Windows 10 sistemlerde gerçekleşiyor. Eski sürüm bilgisayarlar ve işletim sistemleri artık kullanılmadığından birçok birey Windows 10 işletimciye sahip bilgisayarlarını hızlandırmaya çalışıyor.

Bu eski modeller hızlandırılamaz demek değildir. Windows 7 PC hızlandırma 2021 yılında yine aynı yöntemlerle yapılır. Windows 7 sahibi bilgisayarlar çok eski modeller olduğu için bu yöntemlerin işe yaramama ihtimali var.

Bilgisayarlar belli bir süre aşımından sonra yavaşlıyor ve çoğu bireyin kullanamayacağı kadar sorun çıkarıyor. Bilgisayarın yavaşlamasının genel sebepleri arasında görünmeden çalışan programlar veya yer kaplayan dosyalar da yer alıyor. Windows 10 FPS arttırma 2021 yılında birkaç yol ile mümkün olsa da bu yöntemlerin her bilgisayarda işe yaramayabileceğini belirtmek gerek.

Bilgisayar Hızlandırma Windows 10

Bilgisayar hızlandırma 2021

Windows 10 işletim sistemi, Windows 11 çıkmasına rağmen en çok kullanılan sistem olma niteliğini koruyor. Bilgisayarların en son çıkan oyunları veya programları kaldıramaması üzerine de bilgisayar yavaşlıyor. Bu durumda elbette yapılabilecek birkaç şey var.

Sıkça araştırılan bilgisayar hızlandırma Windows 10 2021 yılı yöntemleri ile yavaşlayan bilgisayar hızlandırma mümkün. Ancak bilgisayar kapasitesi düşük ise bu yöntemler işe yaramayabilir. Bu durumda kişinin tek yapabileceği yeni bir bilgisayar edinmek oluyor.

1.      Bilgisayar hızlandırma 2021: Yer Kaplayan Programların Denetimi

Bilgisayar programlarını kaldıramayan bilgisayarlar çökme eğilimi gösterir. Photoshop programları veya yüksek hafıza isteyen, yüksek görüntü kalitesindeki programlar bilgisayara ağır gelen programlar arasındadır.

Bilgisayar hızlandırma için bu programlar eğer bilgisayarda bulunuyorsa kaldırılmalı ya da daha düşük performans gerektiren uygulamalar ile yer değiştirilmeli. Eğer bilgisayarda bu tarz program veya oyunlar yoksa diğer yöntemler denenebilir.

2.      Gereksiz Masaüstü Dosyalarının Temizliği

Bilgisayar masaüstünde bulunan dosyalar bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına sebep olurlar. Masaüstündeki gereksiz dosyaların ayrı bir dosya altında toplanması hatta direk silinmesi bilgisayarın yükünü azaltacaktır.

Bilgisayar hızlandırma 2021 yolları arasında en basit ama bir o kadar da etkisi fark edilen bir yöntemdir. Göze çok gelmeyen bu tarz basit dosyalar, bir araya geldiğinde rami yavaşlatıp performans düşürebiliyor.

3.      Aralıksız Kullanıma Sınır

Bilgisayar başında saatlerce oyun oynamak gibi faaliyetler bilgisayar belleği kapasitesinin kullanılmasına yol açar. Uzun saatler sonunca yavaşlayan bilgisayar, bu oyunları kaldıramaz.

Eğer uzun iş saatleri veya oyun turnuvaları mevcutsa bilgisayarın birkaç saat aralıkla kapatılıp açılması bilgisayarın performansını arttıracaktır. Bilgisayar hızlandırma programsız yolları arasındaki bu basit madde, yüksek grafiklerin uzun saatler boyunca bilgisayarı yormasına engel olur.

4.      Güvenlik Kontrolü

İndirilen dosyalar aracılığıyla bilgisayara giren korsan yazılımlar bilgisayar fonksiyonlarını yavaşlatabilir. Fonksiyon yavaşlatan bu virüslerin aynı zamanda gizlilik ihlali yapma ihtimalleri de bulunuyor.

Virüslerin bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek adına düzenli virüs taraması yapmak çok önemli. Bu aşamada orijinal virüs tarama programları da bir o kadar önem arz ediyor. Sahte veya LITE virüs programları ayrıntılı tarama yapmaz ve bazı virüsleri gözden kaçırır.

5.      Son Güncellemeler

Güncellemeler bilgisayarın çalışma kapasitesini yükselten faydalı yazılımlardır. Bilgisayara yeni özellik getirirler veya mevcut programların daha etkili şekilde kullanılabilmesini sağlarlar. Eğer bilgisayara güncelleme gelmediyse yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma için başka yöntemler izlenir.

Her bilgisayara eş zamanlı gelmeyen güncellemeleri önceden edinmek için APK dosyası indirilmemelidir. APK dosya kurulumu hem bilgisayara virüs girmesine hem de sigorta kapsamı dışında kalmasına sebep olur.

6.      Uyku Mod Kullanımı

Laptop kapağını direk olarak kapatmak veya bilgisayarı uyku moduna almak bilgisayar sistemlerinde yüklenmeye sebep olur. Uyku modunda bilgisayar arka planındaki uygulamalar çalışmaya devam eder. Uzun süre bu modda kalan bilgisayarlarda performans sınırını aşmadan kaynaklı yavaşlama görülür.

Bu problemi aşmak için iş bittiğinde veya ara verildiğinde tüm dosyalarınızı kaydettikten sonra, bilgisayarı kapatmak uygun olur. Uyku modundaki gibi arka planda uygulama çalışmaz. Uzun süreli kullanımlarda oluşacak çökme ve sistem hatalarına engel olur. Bilgisayar hızlandırma yolları arasında oldukça basit ama bilgisayarın erkenden yıpranmasını önleyen bir yöntemdir.

7.      Devre Dışı Uygulamalar

Bilgisayar ilk açıldığında ekranda beliren bazı uygulamalar olması muhtemel bir durum. Kullanılmadığı zaman aralıklarında bile bu uygulamalar aktif olarak çalışmaya devam eder. Bilgisayar belleğini kullanan bu uygulamalar da zamanla yavaşlamaya sebep olur.

Arka planda çalışan ve giriş ekranında çıkan bu uygulamaların devre dışı bırakılması veya tamamen kaldırılması bilgisayar hızlandırma mümkündür. Eğer bunlar düzenli kullanılan uygulamalar olsalar bile, kullanılmadığı zaman aralıklarında devre dışı bırakılması iş görür.

8.      Geçmiş Temizliği

İnternet geçmişinde tıklanan siteler önbellekte yer kaplar. Zamanla bellekte aşırı yüklenmeye sebep olurlar ve bu durum bilgisayarı yavaşlatır. Bilgisayar hızlandırma yolları 2021 yılında da bu tarz püf noktalar ile kolay. İnternet geçmişini günlük olarak temizlemek belleğin hafiflemesini sağlar.

Bu şekilde bilgisayar belleği tam kapasitesini daha hızlı kullanıma harcayabilir. Çoğu kişinin umursamadığı internet geçmişi, uzun süre temizlenmediği taktirde ön bellekte çok yer kaplar.

9.      Ram Yükseltmesi

Bilgisayar hızlandırma 2021

Ram kapasitesi kullanılan uygulamalara yetmediğinde otomatik olarak bilgisayar zorlanacaktır. Windows 10 ve üzeri işletimler minimum 4 GB RAM gerektirir. Bilgisayarda ağır uygulamalar kullanılıyorsa veya Windows 10 ve üzeri işletim sistemi mevcutsa Ram arttırmak, bilgisayar hızlandırma yolları arasında iyi bir seçenektir.

Ram artışı ile birlikte bilgisayar güçlenir ve hatta eskiden açmakta zorlandığı programları dahi çalıştırır. Yazılım ile ilgilenen veya dizayn uygulamaları kullanan mühendislik öğrencilerinin Ram arttırması zorlanmamaları için iyi olur. Ram artışı ile bilgisayar hızlandığı için mühendislik programlarının takılması problemi de çözülür. Süreç tasarımı için kullanılan ASPENPLUS veya AUTOCAD gibi mühendislikte önemli programlar Ram artışı ile kesintisiz çalışır.

10.  Hafıza Artışı

Dosyaların çok olması ve hafızanın düşük olması herkesçe bilindiği gibi bilgisayarı yavaşlatır. Bu sorunu çözmek biraz maddiyat gerektirse de sorunu kökten çözebilecek bilgisayar hızlandırma 2021 güncel yöntemleri arasındadır.

En eski işletim sistemlerinde bile hafıza arttırma bilgisayar hızlandırma sorununu çözerken Windows 10 da bu durumda gayet iyi bir hıza ulaşır. Ram yükseltmesi ile beraber yapıldığında bilgisayarı adeta baştan yaratan bu yöntem ile bilgisayar eskisinden bile hızlı olabilir.

11.  Stant Kullanımı

Bilgisayarlar masa veya yatakta kullanılıyor ise kumaşla temas ettiğinde fanlar kapanır. Bilgisayar fanlarının doğru çalışamaması ile bilgisayar soğutma yapamaz. Bu durum bilgisayarda ısı artışına sebep olurken sistemlerin maksimum performans vermesini engeller. Isınan bilgisayarların yavaşlama sebebi genel olarak buradan ortaya çıkıyor.

Bu durumu çözmek için bilgisayar fanı veya stant kullanımı etkili olur. Bilgisayar stantları bilgisayarı hafifçe yukarı kaldırır. Yüzeyleri delikli olduğundan hava giriş çıkışını önlemeyen stant, ısınmanın önüne geçer. Bilgisayar hızlandırma 2021 yılında stant kullanımı ile tek başına mümkün olmasa dahi uzun süreçte bilgisayarda yavaşlamayı önler.

12.  Temizlik

Bilgisayar fanlarından giren havada toz ve kir de bulunuyor. Zamanla bilgisayar içinde biriken tozlar yumaklar oluşturarak bilgisayar içinde birikir. Bu duru fanların tam kapasite çalışmasını engeller ve ısınmaya sebep verir.

Bu sorunu çözmek ise bilgisayarın dış temizliği yapıldığı gibi düzenli iç temizlik yapmak. Bu konuda yardımcı olacak bir elektronik veya bilgisayar uzmanı bulmak iyi olur. Temizliği yaparken sistemlere zarar vermemek adına oldukça hassas davranılmalı.

Bilgisayar hızlandırma kodları veya PC hızlandırma programı 2021 gibi APK dosyaları, mevcut RAM kapasitesine arttırmadığından hızlandıramaz. Bu programlar yalnızca gereksiz dosyalarınızı siler ve yer açar. Bunu herkes yapabileceği için dışardan bir APK dosyası indirmek güvenli değildir. Piyasada bunu vaat eden uygulamalar ise virüslü APK dosyalarıdır ve çoğu işe yaramaz.

Bilgisayarın gerekli bakımı ve kapasitesi yoksa bilgisayar hızı arttırılamaz. Bilgisayar hızlandırma 2021 yılında artan virüs programlarının artması ile en güvenli yollar tercih edilerek yapılmalıdır. Bunun için sizler de aşağıda yer alan bağlantıdan 10 Muhteşem Bilgisayar Hızlandırma Programı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap