İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

10 En Ünlü Romanlar ve Yazarı

10 En Ünlü Romanlar ve Yazarı
En ünlü romanlar
+ - 0

En ünlü romanlar dünyanın bir ucundan bir diğer ucuna kadar okunabilen ve birçok kişinin bildiği romanlardır. Kitap yazarları birçok kişinin hayatına dokunarak ve oldukça okunarak en ünlü yazarlar arasına girmiştir.

Dünyaca ünlü yazarlar Türk ve yabancı yazarlardan oluşmaktadır. Ülkemize bu denli büyük bir başarı yakalayan yazarlarımız da bizleri gururlandıran bir tablo sergilemektedir. Hatta devlet kütüphaneleri içerisinde bu kitapları bulabilirsiniz. Birazdan bahsedeceğimiz “En ünlü 10 roman ve yazarı” listesinde Türkiye’nin en ünlü yazarları da yer almaktadır.

Dünyaca Ünlü Yazarlar | Türk ve Yabancı

En ünlü romanlar
En ünlü romanlar

Dünyanın en iyi yazarları ve kitapları dünyaca genel kültür birikimi açısından oldukça önemlidir. Çeşitli ülkelerin yaşam biçimleri ve değerlerini dünyaca tanıtmak, eser değerinin herkes tarafından bilinmesi büyük bir kıymettir.

Dünyanın en iyi yazarı veya romancısı olarak incelediğimizde gerçek anlamda bizim Türk Edebiyatı’na olan katkılarını görmek mümkündür. Bu durum da bizim kendi edebiyatımızı Dünya’ya duyurmamıza ön ayak sağlamış oldu. Şimdi ise hep birlikte Dünyaca ünlü yazarlar ve eserleri listesinden ilk 10’u inceleyeceğiz.

1.  Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

suc

Rus Edebiyatı’na dair en önemli yapıtlardan bir tanesi olan Suç ve Ceza, en ünlü romanlar arasında yer almaktadır. Dostoyevski’nin pek çok eserinde olduğu gibi bu eserinde de kendine ait izler bulmak mümkündür. Felsefi düşünce açısı ile Dostoyevski’nin zamanındaki Rusya bizlere sunulmuştur. Buradaki asıl konu kişinin kendi içerisinde yaşadığı vicdan azabıdır.

2.  Sefiller – Victor Hugo

sefil
En ünlü romanlar

Dünyanın en iyi yazarları ve kitapları arasında yer alan Victor Hugo eseri, 1861 senesinde yazılmıştır. Kitapta karakter Jan Valjean etrafında şekillenen olay döngüleri üzerine bir konu ele alınmıştır. Bir dönem hapis hayatı yaşayan karakter aynı zamanda duygularını kaybettiğini düşünür ve kitabın sonlarında yeniden hapse girmesine neden olan çeşitli suçlamalara maruz kalır.

3.  Vadideki Zambak – Honore de Balzac

vadideki zambak
En ünlü romanlar

Diğer en ünlü romanlar gibi bu romanda da yazarın kendi yaşamına ait kesitler bulmak mümkündür. Evli bir kadının aşk hayatını konu alan romanda, karakterin kendinden yaşça küçük bir başkasına âşık olduğu belirtilmektedir. Ana karakterin naif güzelliği zambakla özleşerek romana ismini vermiştir. İmkânsız ve tutkulu bir aşkı ele alan kitap, en beğenilenler arasındadır.

4.  Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

dokuzuncu h.k.

Dünyanın ünlü yazarlar ve eserleri arasında Peyami Safa’yı görmemek imkânsızdır. Otobiyografik bir roman olmasının yanı sıra 1930’lu senelerin en önemli psikolojik eserlerinden bir tanesidir. Ruh ve beden arasındaki ilişkiyi incelikle anlatan Safa, eseri ânı defteri olarak işlemiştir.

5.  İnsan Ne İle Yaşar – Lev Tolstoy

insn
En ünlü romanlar

Felsefi açıdan insan yaşamını sorgulatan bir romandır. Tolstoy insana dersler veren, insanın neden var olduğunu ve neden hayatta olduğu sorularına cevap aramaktadır. “İnsan Ne İle Yaşar?” romanı Lev Tolstoy’un kendine has anlatımı ile en ünlü romanlar arasına girmiştir. 

6.  Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien

yuzuklerin efe

İngiliz filolojist olan Tolkien, fantezi ve kahramanlık türünde ele aldığı bir romandır. Yazar, aslında 1937 senesinde çocuklar adına yazdığı bir hikâye ile bu yola başladı. Ardından Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü olmak üzere 3 cilt haline getirilmiş oldukça önemli bir eserdir.

7.  Simyacı – Paulo Coelho

simyaci
En ünlü romanlar

Brezilyalı bir söz yazarı olan Paulo Coelho’nun 3. romanıdır. Bu romanı ile eleştirilerin odağı oldu ancak Gabriel Garcia Marquez’den sonra kendini en çok ön plana çıkaran bir yazar oldu. Simyacı romanının bu kadar tutulmasının bir sebebi ise; insanlara yol gösterici ve zihin açıcı olmasıdır.

8.  Hayvan Çiftliği – George Orwell

hayvan cift

Hayvanlar üzerinden yönetim ve siyasete atıflarda bulunulan bir romandır. George Orwell, pek çok ülkenin yönetim sistemi ile ilgili olan sorunları halka dolaylı yoldan anlatmıştır. Sistemi eleştiren bu kitap George Orwell’ın modern klasikler arasına giren ikinci kitabıdır.

9.  Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel García Márquez

yuzyillik yalnizlik

1982 senesinde Nobel Ödülü alan roman, fantastik olay örgüsü ile “büyülü gerçeklik” algısı üzerine yazılmıştır. Öngörü ve sezilerini anlatan yazar, çocukluğunun geçtiği kasabayı olağanüstü olaylar ile almıştır. Yazarın öngörüleri, kitaptaki ailenin sonunun nasıl bir felaketle sonlanacağını açıklamaktadır.

10.      Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk

benim adim kirmiz
En ünlü romanlar

En ünlü romanlar arasında yer alan Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk açısından en pozitif bir romandır. Türk romanlarının başlı konularından bir tanesi olan “Doğu – Batı sorunu” bu romanda da ele alınılmıştır. Fransa ve İtalya’da “yılın kitabı” ödüllerini almıştır. Ayrıca Orhan Pamuk eserleri arasında en çok dile tercüme olan eserdir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap